Šumná Kopřivnice a okolí – Lašská naučná stezka

pátek 6. květen 2011 08:10

Po stezce jsem se vydal v sobotu 30. 4. a prošel jsem ji celou v její délce 16 kilometrů. Zvu Vás teď na malou virtuální prohlídku zajímavostí okolí tohoto severomoravského města, které je živo nejen výrobou automobilů.

01-Husova_lipa.JPG

Husova lípa (385 m n.m.), stará asi 150 let, nachází se na úpatí kopce Brdy. Název nosí od roku 1934, kdy ji tak pojmenoval Klub českých turistů.

 02-Brdy.JPG

Brdy (485 m n.m.) je zalesněný kopec táhnoucí se na východ od města, tvořen vápenci, pokryt převládajícím bukovým porostem.

 03-Piskovna.JPG

Pískovna (584 m n.m.) – druhý nejvyšší vrch v okolí města, tvořený flyšem (střídajícími se pískovci a jílovci) křídového stáří. Možno zde natrefit na zmiji. Na snímku je pohled ze zalesněného hřebenu k jihozápadu, ke štramberskému vrchu Kotouč.

 04-Sostyn.jpg

Šostýn (441 m n.m.) – zřícenina gotického hradu z konce 13. století, v polovině 15. století již pustého. Součást systému strážních hradů podél tzv. Moravské brány.

 05-Zizkova_lipa.JPG

Žižkova lípa – nachází se na nejvyšším bodě zříceniny hradu Šostýna. Pojmenovaná, stejně jako její údolní kolegyně, Klubem českých turistů.

 06-Raskuv_kamen.jpg

Raškův kámen (492 m n.m.) – vyhlídkové místo (vyhlídkový můstek z r. 1951) na ostrůvku štramberského vápence. V pozadí nejvyšší vrchol okolí, Červený kámen.

 07-Janikovo_sedlo.JPG

Janíkovo sedlo (493 m n.m.) – sedlo mezi Pískovnou, Holým vrchem a Červeným kamenem, pojmenované podle arcibiskupského nadhajného Janíka.

 08-Cerveny_kamen.JPG

Červený kámen (690 m n.m.) – nejvyšší vrchol okolí a zároveň nejvyšší vrchol naučné stezky. Tvořen karpatským flyšem, tedy střídáním vápence, jílovce a pískovce. Na snímku je výhled z vrcholu na Kopřivnici.

 09-mesicnice.JPG

Měsíčnice vytrvalá – dlouho jsem nevěděl, jak se jmenuje tato zde hojně zastoupená rostlina. Moje kolegyně M. T. mě naštěstí poučila.

 10-Stramberk.JPG

Štramberk – nádraží (354 m n.m.) – zhruba ve dvou třetinách celkové délky naučné stezky se  nachází přírodní sníženina s položenou železniční tratí Studénka – Veřovice. Na snímku cisterny na známý a stále hojně využívaný štramberský vápenec.

 11-Kamenarka.jpg

Kamenárka (450 m n.m.) – opuštěný lom spodnokřídových štramberských vápenců. Bohatě zdoben sestavenými podpisy a nápisy návštěvníků.

 12-Bila_hora.jpg

Bílá hora (557 m n.m.) – vrchol západně od Kopřivnice, tvořen pískovci a jílovci karpatského flyše. Jeho vrchol od roku 2000 zdobí 43 m vysoká rozhledna, symbolicky vytvořená do tvaru molekuly DNA. Já se na vrchol tentokrát nedostal, neboť těsně před mým příchodem se nebezpečně přiblížila bouřka.

 13-boure.JPG

Bouře nad Kopřivnicí mě zastihla na vrcholu Bílé hory. Z vrcholu jsem prchal východním směrem do města, doufaje, že pravděpodobnost zásahu bleskem je celkem malá.

 14-Vanuv_kamen.jpg

Váňův kámen (420 m n.m.) – přírodní památka; ojedinělá skála tvořená štramberským vápencem. Nazván podle sedláka – majitele pozemků z 19. století.

 15-Muzeum_Fojtstvi.JPG

Fojtství – muzeum (345 m n.m.) – bývalé fojtství, kde místní rodák Ignác Šustala založil roku 1850 výrobu bryček a kočárů, ze které se později vyvinula světoznámá automobilka TATRA. V budově, která slouží jako muzeum, je stálá expozice I. Šustaly, ale také jsou zde archeologické a etnografické sbírky.

 16-kocary.JPG

Pohřební kočár jako součást malé expozice dochovaných kočárů z produkce továrny v Nesselsdorfu (dnešní Kopřivnici).

 17-novy_kostel.JPG

Kostel sv. Bartoloměje (331 m n.m.) na Masarykově náměstí v centru Kopřivnice. V roce 1895 nahradil původní dřevěný kostel, který se bohužel nedochoval.

 18-park.JPG

Park Dr. Edvarda Beneše (326 m n.m.) je nejnižším a posledním bodem na naučné stezce. Jde vlastně o propojení původně dvou zahrad u vil synů zakladatele místní kočárovny Ignáce Šustaly. Nachází se v bezprostředním sousedství železniční stanice

 19-Koprivnice.JPG

Kopřivnice – nádraží (330 m n.m.). Odjíždím, jak jsem přijel – vláčkem motoráčkem. Do Ostravy s přestupem ve Studénce.

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Chci psát o tom, co mě ťukne do čela a o čem si myslím, že stojí za to přemýšlet.

Osoba konzervativní a životem různě poznamenaná, která i přes vědomí někoho vyššího nad námi je stále nespokojena se světem vezdejším.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora