Beskydy - 24. září 2011

čtvrtek 20. říjen 2011 08:01

Obrazově se vracím ke svému pěšímu celodennímu putování po části hřebene Beskyd v jednu krásnou zářijovou sobotu.

1-1.JPG

První kopec. Kořeny stromů prorůstají půdu v lese pod Velkým Javorníkem, prvním kopcem, na který jsem lezl v rámci svého osamělého beskydského přechodu. Startoval jsem po osmé z Frenštátu pod Radhoštěm, abych byl v cíli před setměním.

 1-2.JPG

Pivo na horské chatě vždy přijde k chuti. Je-li přitom ta chata na vrcholu Velkého Javorníku (918 m n.m.) a to pivo je kvasnicové, tak to nemá chybu.

 1-3.jpg

Rozhled z Velkého Javorníku stojí za to, kopec se tyčí cca 500 m nad Frenštátskou brázdou, ze které nám vypučel k nebesům.

 2-1.jpg

Bučina v ranním slunci. Pokračuji na cestě, za sebou jsem nechal Velký Javorník a teď mířím k jihovýchodu, do sedla Pindula.

 2-2.JPG

Panoráma Beskyd. Pohled z úbočí kopce Kyčera k východu. V pozadí vlevo je možno vidět vrchol ondřejnické Skalky, vpravo skupinu kopců v čele s Kněhyní a vzadu uprostřed vládkyni beskydských hor a kopců, samotnou Lysou horu.

 2-3.JPG

Horské sedlo Pindula leží na polovině cesty mezi bratrskými městy Frenštát pod Radhoštěm a Rožnov pod Radhoštěm a je to zároveň můj nejnižší bod na trase (kromě počátku a konce).

 3-1.jpg

Záblesk pod Černou horou. Slunce dopadá na kapradí v bukovém lese na svahu Černé hory, kopce, který je předzvěstí mnohem známějšího Radhoště.

 3-2.JPG

Radhošť, snad nejznámější a nejnavštěvovanější beskydská hora (1129 m n.m.), skoro v polovině mé trasy. Na vrcholu se vyskytuje kaple a socha moravských věrozvěstů, Cyrila a Metoděje.

 3-3.JPG

Interiér kaple na Radhošti.

 4-1.JPG

Nejprofláknutější cesta v Beskydech vede od horní stanice lanovky na Pustevnách na 4 kilometry vzdálený Radhošť. Pokud je hezky (jakože v den mé túry bylo), proudí tudy davy lidí.

 4-2.JPG

Setkání generací na této cestě mezi Pustevnami a Radhoštěm není nic výjimečného.

 4-3.JPG

Pustevny, jak je znáte. V klasické a profláknuté podobě Jurkovičových staveb na kýčovitě modrém pozadí.

 5-1.JPG

Tanečnica. Pověstmi opředená a kamennými mužíky zaskládaná hora asi 1 kilometr za Pustevnami.

 5-2.JPG

Čertův mlýn (1205 m n.m.). Ještě tajemnější vrchol leží o kus dál na východ, spolu s o něco vyšší Kněhyní tvoří takovou beskydskou dvojici. Samozřejmě, že se k němu váže pověst o čertovi, který za úpis duše budoval mlýn a samozřejmě, že jej díky předčasně probuzenému kohoutovi nestihl dostavět. Kromě pověsti je hora význačná puklinami a jeskyněmi, zřejmě pozůstatku mrazového zvětrávání.

6-1.jpg

Kněhyně (1257 m n.m.), třetí nejvyšší hora Beskyd, jejíž vrchol je momentálně nedostupný. Obsadili ho strážci Chráněné krajinné oblasti a nemíní zde pod pokutou nikoho vpustit. Snad jindy...

 6-2.JPG

Pohled od Kněhyně na západ, k Radhošti.

 7-1.JPG

Národní přírodní rezervace Kněhyně a její exponáty. Sestup do údolí.

 7-2.JPG

Velká Stolová – vrchol. Poslední vrchol na cestě (1046 m n.m.), na který jsem se dostal víceméně omylem, protože jsem trochu zabloudil a spletl se při sestupu z Kněhyně o údolí a nestanul tedy na původně plánované Malé Stolové. Nakonec se ale nic vážného nestalo, průběh treku to zásadně neohrozilo.

 7-3.JPG

Podvečerní hrátky. Vzdušné stopy po stíhačkách, zřejmě se účastnících jubilejních Dnů NATO v Mošnově, se zkřížily přímo ve Slunci. No nevyfoťte to!

 8-1.JPG

Kunčice pod Ondřejníkem je horská obec, kudy projíždí vlak a kterou jsem těsně před západem slunce prošel k nádraží, abych stihl, přesně podle svého harmonogramu ovšem, večerní vlak v sedm do Ostravy.

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Chci psát o tom, co mě ťukne do čela a o čem si myslím, že stojí za to přemýšlet.

Osoba konzervativní a životem různě poznamenaná, která i přes vědomí někoho vyššího nad námi je stále nespokojena se světem vezdejším.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora