Renda jede na sever Čech

neděle 20. červenec 2014 17:01

aneb jak Renda z Ostravy uspěl u očekávaného výběrového řízení.

V červnu Renda makal u pásu v paletárně někde na Ostravsku. Teď jsme o měsíc dál a Renda jede na sever Čech. Účastní se výběrového řízení na pozici hydrogeologa jistého státního podniku na Liberecku. Odpoledním pendolinem z Ostravy na pražský Hlavák, odtud má čtvrt hodiny na přesun na holešovické nádraží, odkud mu frčí autobus směr Nový Bor. Projíždí všechny ty Liběchovy, Želízy a Tupadly, kde bus stojí u každé pumpy, s mírným zpožděním je v České Lípě. Tady přestup na místní spoj, který po sedmé hodině večerní brzdí v cílové stanici – ve Wartenbergu. Šest hodin jízdy z domu.

Podvečerním zapadlým městečkem až k vodní nádrži, na jejímž břehu stojí osamělý hotel Pluto. Omšelý hotel, navštěvovaný podivnou klientelou, ovšem s cenami mírnými. Renda se ubytovává, jde na večeři. Po osmé hodině se spouští déšť, venkovní hosté plní lokál. Všichni se navzájem znají, jen Renda tu nezná nikoho. Dává si kromě večeře postupně tři piva – těší se na semifinálový zápas fotbalového mistrovství světa mezi domácí Brazílií a ambiciózním Němlandem.

V lokále družná atmosféra, hluk jako v úle, jukebox má co dělat. Místní asijská komunita se má čile k světu, jedna z jejich žen vytahuje na veřejnosti svůj prs a kojí svou už dosti velikou holčičku. Několik párků tančí na jukebox. Jednomu ze štamgastů vůbec nevadí, že jeho partnerku vyzval jiný muž a tančí s ní dosti důvěrně. Začíná fotbal a dějí se věci nevídané. Do 30. minuty sází Teutoni Kanárkům gól za gólem a demolice domácího favorita je hotova. „To je krutý! Ale Němci si to užívaj!“, reagují na to místní. Renda jde v 11 spát, ale restaurace žije vlastním životem až do doby, kdy se všichni hosté rozejdou.

Kalné ráno, sprcha na chodbě, snídaně u jednoho stolu s jiným strávníkem, kterého Renda předtím v životě neviděl. Čaj bez ničeho. Možnost prodloužit si pobyt až do oběda. Procházka kolem přehrady, studený vítr, na hladině vodní lyžování. Renda svléká povlečení, aby ušetřil personálu práci. Oběd bez alkoholu, žvýkačka do pusy pro svěží dech a loudavým krokem k ředitelství státního podniku Uranio.

Vřelé přijetí, tříčlenná komise, jde o pozici hlavního hydrouše. Úsměvy, otázky, odpovědi. Renda nezvládá referovat v cizím jazyce, trochu ho to hněte. Pohovor běží dál, vlastně výběrové řízení. Renda by měl být taky manažerem. Nepřizná, že to není zrovna jeho parketa. Zdá se však, že je vše v nejlepším pořádku, že zájem trvá. Loučení probíhá znovu vřele. Jak jedete domů? Autobusem, na Černý Most z Liberce. Autem by to bylo dvakrát dražší. To známe, smějí se. Do týdne dáme vědět.

Z pohovoru spěchá Renda na bus z Wartenbergu do Liberce. Pak žlutým busem Yellow Agency do Práglu. Bus nezahálí, nestihne ani shlédnout celé Nebezpečné známosti. Podzemkou na Hlavák, tam na poslední chvíli koupen lístek na žlutý vlak YellowJet. Dává dnes Jančurovi vydělat. Zpátky na východě republiky je po deváté večer, před desátou doma, u manželky. Referuje jí, že to snad dopadlo dobře. V deset večer pouští televizi, dávají druhé semifinále fotbalového MS. Holanďani a Argentinci jsou svou neschopností příčinou, že jde spát až v jednu z půlnoci. A druhý den zase na Masters of Rock do Vizovic…

Následující pondělí se Renda z mailu dovídá, že bohužel nebyl vybrán, protože není žádným manažerem. Tož bať, Renda na to, a jde se vyzuřit na své manželce.

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Chci psát o tom, co mě ťukne do čela a o čem si myslím, že stojí za to přemýšlet.

Osoba konzervativní a životem různě poznamenaná, která i přes vědomí někoho vyššího nad námi je stále nespokojena se světem vezdejším.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora