Masters of Rock 2014

čtvrtek 31. červenec 2014 18:02

V malém fotoreportu se vracím k největšímu metalovému festivalu u nás, Masters of Rock, a to k jeho prvnímu dni, čtvrtku 10. července, kdy jsem zde pobýval.

Festival navštívilo letos přes 20 tisíc diváků a už ve čtvrtek, tedy první den, byla většina na místě. Na hlavním pódiu, Ronnie James Dio Stage, se vystřídaly hvězdy světové tvrdé hudby, v čele s již legendárními Dream Theater. Atmosféra byla radostná, většinu vystoupení provázelo dobré počasí, jen na počátku vystoupení Anthrax přišla dešťová sprcha.

Russ-3.JPG

Nestihl jsem začátek festivalového dne, a tedy ani Láďu Křížka s Kreysonem a následující Serenity. Přijel jsem vlakem až po půl páté a zastihl v plném proudu set skupiny Russkaja.

Russ-1.JPG

Russkaja

je vídeňský rockový band vedený Georgijem Alexandrovičem Makazarjou, který spolu se svým rakouským ansáblem kombinuje tradiční ruskou hudbu (a texty) se ska a rockem. Mix je to bizarní a v živém provedení místy neodolatelný.

Russ-2.JPG

Pak jsem se dostal blíž pódiu a mohl sledovat set německých Axxis.

Axx-1.JPG

Axxis

je německá power metalová kapela, založená v roce 1988. Jde o typickou západoněmeckou melodiku, pro níž necharakteristický hlas zpěváka Bernharda Weisse. Mají na kontě 14 alb, jejich prvotina „Kingdom of the Night“ se stala nejprodávanějším rockovým debutovým albem v Německu roku 1989. Také tuto skladbu ve svém vystoupení zahráli.

Axx-2.JPG

zpěvák Bernhard Weiss

Axx-3.JPG

V nastálé časové prodlevě jsem se trochu občerstvil a skrz hledáček objektivu se podíval na festivalovou atmosféru. Můžete se kochat se mnou.

atmo-1.JPG

atmo-2.JPG

atmo-3.JPG

atmo-4.JPG

atmo-5.JPG

atmo-6.JPG

atmo-7.JPG

Pak přišel čas na zámořské hvězdy. Nejprve se představili hrdinové zpoza několika oceánů, australští Airbourne.

Air-1.JPG

Airbourne

jsou australská hard rocková skupina. Novodobí AC/DC vznikli v roce 2003 a založili ji bratři Joel a Ryan O´Keeffeovi. Skupina dosud vydala tři studiová alba. Předností kapely jsou živá vystoupení, což demonstrovali i ve Vizovicích.

Air-2.JPG

Joel O'Keeffe je frontmanem (kytara a zpěv)

Air-3.JPG

V devět hodin večer přišel čas pro vystoupení hlavní hvězdy festivalu.

DT1.JPG

Dream Theater

Nejslavnější progmetalová kapela na světě, to jsou američtí Dream Theater. Vznikli na konci 80. let, založeni studenty hudební akademie, Johnem Myungem (basa), Mikem Portnoyem (bicí) a Johnem Petruccim (kytara). Později přišel zpěvák James LaBrie, na klávesy dnes hraje Jordan Rudess a na bicí Mike Mangini. Vydali dosud 12 studiových alb a bezpočet živáků. Jejich hra se vyznačuje vysokou zručností, přesností, virtuozitou a melodikou. Vidět je při práci je snem každého rockového muzikanta.

DT2.JPG

John Petrucci

DT3.JPG

John Myung a Jordan Rudess

DT4.JPG

Mike Mangini

DT5.JPG

James LaBrie a John Petrucci

V jedenáct večer přišel čas pro thrashery Anthrax, ale těsně předtím se spustil liják. Mazal jsem tedy pro pláštěnku a do kotle pod pódium už jsem se nedostal.

Anth-3.JPG

Anthrax

americká thrashmetalová kapela. Na thrashmetalové scéně byli Anthrax jednou z nejpopulárnějších skupin 80. let 20. století. Tato skupina je známá kombinováním metalové muziky s rapem, hardcorem a alternativním rockem a je označována za jednu z „Velké čtyřky“ thrash metalu – spolu se skupinami Metallica, Slayer a Megadeth. V současné době z původní sestavy ve skupině vystupují Scott Ian (kytara), Joey Belladonna (zpěv) a Charlie Benante (bicí). Kapela zahrála mnoho hitů z poloviny 80. let, zejména z alba "Among the Living".

Anth-2.JPG

Scott Ian

Anth-1.JPG

Joey Belladonna

Když skončili Anthrax, bylo po půlnoci a většina návštěvníků si dala odchod. Já si však chtěl za svých 850 Kč užít co nejvíc, a tak jsem zůstal i na vystoupení kdysi slavné americké křesťanské kapely Stryper.

Stry-2.JPG

Stryper

Americká, původně glam metalová křesťanská skupina. Založena počátkem 80. let, první křesťanská metalová skupina, kterou akceptoval mainstream. Současní členové – Michael Sweet (kytara, zpěv), Robert Sweet (bicí), Tim Gaines (baskytara), Oz Fox (kytara) pamatují nejslavnější období ve 2. polovině 80. let.  Celá 90. léta byla skupina u ledu a byla obnovena počátkem nového milénia.

Stry-1.JPG

Michael Sweet

Stry-3.JPG

klasická žlutočerná symbolika skupiny

Když dozněla nejslavnější pecka skupiny, legendární "To Hell with the Devil", kterou zpíval celý kotel, včetně vozíčkáře v první řadě, byly dvě hodiny po půlnoci a konec festivalového dne. Nezbývalo mi nic jiného, než se nalodit na mimořádný vlak, dojet přes Zlín do Otrokovic, počkat si hodinu a půl na přípoj a o tři čtvrtě na šest, kdy obyčejní spořádaní občané jdou do práce, vlézt do peřin.

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Chci psát o tom, co mě ťukne do čela a o čem si myslím, že stojí za to přemýšlet.

Osoba konzervativní a životem různě poznamenaná, která i přes vědomí někoho vyššího nad námi je stále nespokojena se světem vezdejším.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora