Politicky korektní zpravodajství už i ve sportu

pátek 17. říjen 2014 15:31

Kvalifikační zápas o fotbalové Euro 2016 mezi Srbskem a Albánií byl předčasně ukončen. V tom, kdo za to může, má ČT jasno.

Ve středu večer nás ČT informovala, že v kvalifikačním zápase o Euro 2016 mezi Srbskem a Albánií došlo k incidentu, kvůli kterému se zápas nedohrál. Duel na stadionu Partizanu Bělehrad byl nejprve narušen dronem (pro nás, pro které je tento termín novinkou – bezpilotním letounem, v tomto případě letadélkem) s vlajkou, který létal nad hřištěm. Problém byl v tom, že šlo o vlajku tzv. Velké Albánie, která zahrnuje i území jiných států, m.j. Srbska. Když ji domácí hráč strhnul, vyrojili se na něho hráči Albánie a začala potyčka. Na hřiště poté vpadlo několik chuligánů domácích a napadli albánské hráče. Ti poté odešli ze hřiště a k zápasu již nenastoupili.

Potud informovala média ve středu a zdálo se, že korektně na obě strany sporu. Nicméně ve čtvrtek se do případu rázně vložila ČT a ve svém příspěvku vložila rozhovor s albánským hráčem Balajem, který v zápase dostal židlí do ramene (příznačné je, že tento záběr se nejčastěji z celého incidentu uváděl). Ten emotivně spustil, jaký měli hráči Albánie strach, v jaké špatné atmosféře se hrálo a že odchod ze zápasu byl jediný možný. Žádná reakce druhé strany v tomto příspěvku nebyla podána. ČT tak jednoznačně vyprofilovala oběť a viníka incidentu a to, na které straně stojí. Ani zmínka o příčině incidentu (provokace ze strany Albánie) a reakci hráčů hostí, když vlajku domácí hráč strhnul. Pokud se s tímto symbolem neztotožňovali, proč domácího hráče napadli? Zdůvodnění Balaje, že ji chtěli přinést rozhodčímu, je zdůvodněním dítěte, které bylo přistiženo při lumpárně a teď si honem vymýšlí nějakou přijatelnou lež. Pokud se ptáme, komu celá kauza poslouží, je třeba zaznamenat, že v Albánii i v dalších zemích regionu, kde žijí silné albánské menšiny, se podle AFP přerušení zápasu slaví jako vítězství. Albánci jsou totiž přesvědčeni, že UEFA přiřkne odpovědnost za incident Srbům. V Srbsku se incident neslaví. Není totiž co, Srbsko mohlo ve fotbalové konfrontaci se slabší Albánií jenom tratit.

Zajímá mě, jak se k celé akci postaví UEFA. Jestli podle politicky korektní doktríny (Srbsko jako hlavní viník války na Balkáně a utlačovatel Albánců v Kosovu) odsoudí pořadatele, nebo vezme v potaz, kdo celý incident vyprovokoval a v čí prospěch přerušení a ukončení zápasu bylo. A také, zda si pan Platini a spol. umyjí hlavu, že umožnili nalosování této dvojice do jedné kvalifikační skupiny. V případě asijských zemí Arménie a Ázerbajdžánu, které smí hrát evropskou kvalifikaci, totiž k nepřátelství obou zemí přihlédli.

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Chci psát o tom, co mě ťukne do čela a o čem si myslím, že stojí za to přemýšlet.

Osoba konzervativní a životem různě poznamenaná, která i přes vědomí někoho vyššího nad námi je stále nespokojena se světem vezdejším.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora