Citron v Garáži

sobota 20. prosinec 2014 09:38

Jaké citróny? Žluťoučké, kyselé? A v jaké garáži?

vocbas.JPG

Ostravská rocková skupina Citron existuje na naší scéně zhruba od poloviny 70. let. Po počáteční bluesové orientaci se za řízení kapelníka Radima Pařízka vydala od počátku 80. let hard rockovým směrem, kde dobyla svých největších úspěchů a setrvala dosud. V roce 1986 vydala veleúspěšnou LP "Plni energie", která se dá považovat za první metalové album v historii Československa a následně obsadila v tehdejší populární anketě Zlatý slavík historické druhé místo. O dva roky později, když vydala ještě tvrdší album "Radegast", už s Láďou Křížkem za mikrofonem, dokonce anketu Zlatý slavík vyhrála, jako první a jediná metalová skupina v dějinách (fandové Kabátu prominou, ale jejich současný styl prostě metal není). Od počátku 90. let následoval úpadek, spojený s personálními kolotoči. Citron se začal pozvedat z prachu od nového milénia, v roce 2010 vydali novou desku "Bigbítový pánbu". Rozlet byl zpomalen předčasným úmrtím frontmana kapely, zpěváka Standy Hranického, v roce 2013. Toho nahradil Fany Michalík, který v Citronu působil již v roce 1990. Po úspěšném celorepublikovém turné v roce 2013 se rozhodli zakončit rok 2014 na domovské scéně, v ostravské Garáži. Ač se kapela pyšní nezanedbatelným věkovým průměrem 54 let, dokázala to v úterý 16. prosince pěkně rozbalit a dostat do varu celý sál. Mně se podařilo stát v první řadě, fotit z první ruky a zpívat z plných plic, protože jsem všechny songy znal.

bas1.JPG

Basák a srandista kapely Vašek Vlasák:

bas2.JPG

bas3.JPG

Sólový kytarista Jarda Bartoň, druhdy člen Křížkova Kreysonu:

kyt1.JPG

měl jsem ho doslova na dosah...

kyt2.JPG

kyt3.JPG

Druhý kytarista Jirka Šperl:

kytSpe.JPG

Zpěvák Fany Michalík, nástupce Standy Hranického:

voc1.JPG

voc2.JPG

voc3.JPG

Bubeník Radim Pařízek, srdce kapely a majitel rádia Čas:

drums.JPG

Koncert byl zaměřen na celou hard rockovou tvorbu, počínaje Revizorem z roku 1984, přes první tři alba až po poslední album z roku 2010. Při ploužáku "Vzpomínky" se ukázal zpěvák i s kytarou.

Memory.JPG

Pár posledních záběrů - dvojiček:

kytbas.JPG

Už skoro šedesátníci nešetřili úsměvy...

kytkyt.JPG

Kytarové duo v plném zápřahu...

celek.JPG.

Koncert byl naplněn pozitivní energií...

Musím říct, že jsem si koncert pořádně užil a přeji Citronům i všem čtenářům tohoto blogu hodně podobně laděných "nakopávajících" zážitků.

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Chci psát o tom, co mě ťukne do čela a o čem si myslím, že stojí za to přemýšlet.

Osoba konzervativní a životem různě poznamenaná, která i přes vědomí někoho vyššího nad námi je stále nespokojena se světem vezdejším.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora