Žebračka u pokladny

pondělí 5. leden 2015 10:21

Novoroční příhoda z Ostravy.

Den po Novém roce šel Renda do nejbližší samoobsluhy narychlo nakoupit. Vrátili se sice s manželkou s plnými taškami jídla od rodičů, kde trávili Silvestra, ale zrovna pečivo jim chybělo. A taky aktuální televizní program. A tak Renda prošel urychleně regály, koupil pár rohlíků a půlku chleba, televizní program a stoupl si do kratičké fronty u pokladny.

Jakmile přišel na řadu, procpala se z ničeho nic přes pokladnu před něj bezdomovkyně – cikánská stařena – a spustila na něj žadonivým hlasem, že chce 13 korun, které jí chybějí, aby si mohla „něco“ koupit. Prodavačka za kasou stařenu napomenula, ať se nehrne někam, kam nemá přístup. Mezitím se Renda vzpamatoval ze šoku a řekl, že žebrající stařeně žádné peníze nedá. Způsob jejího naléhání mu totiž nápadně připomínal nátlak a vydírání. Poté, co to stařena uslyšela, pravila polohlasem, ať Rendu trefí šlak. Když to Renda uslyšel, neudržel se a nahlas stařeně odpověděl – Tebe taky ať trefí! A ještě si postěžoval, jak jsou lidi dneska drzí, když napřed úlisně žebrají a pak člověka proklínají.

Zaplatil a sledoval stařenu, která se mezitím stáhla do ústraní za pokladny. Něco v jeho srdci k němu promluvilo, ať neodejde ze sámošky s poskvrněným štítem. Vzal drobných 8 korun, které mu pokladní vrátila, a když šel kolem stařeny, vrazil jí je do dlaně se slovy: „Tady máš, abys už nikoho neproklínala.“ A odcházeje, zdálo se mu, že za ním překvapená žebračka volá - Díky.

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Roman Nedbal

Chci psát o tom, co mě ťukne do čela a o čem si myslím, že stojí za to přemýšlet.

Osoba konzervativní a životem různě poznamenaná, která i přes vědomí někoho vyššího nad námi je stále nespokojena se světem vezdejším.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora